בדיקות סוניות לכלונסאות

 
 
כ.ר.ז בדיקות ופתרונות למבנים מבצעת בדיקות סוניות לכלונסאות.

בבדיקה סונית לכלונס, מכים על ראש הכלונס באמצעות פטיש פלסטי. חיישן המכשיר (אקסלרומטר) קולט את הגל המוחזר מהאלמנט. מהאות המתקבל במכשיר (רפלקטוגרמה), ניתן ללמוד על אורכו ומידת רציפותו של הכלונס.
 
 
 
מכשיר לבדיקה סונית
 
 
 
 

מגבלות שיטת הבדיקה הסונית:

 
  • בדיקה סונית לא נותנת מידע לגבי תסבולת הכלונס אלא רק מידע מוגבל בלבד לטיב הבטון.
  • לפני ביצוע מכת הפטיש, יש לוודא כי ראש הכלונס נקי ובעל חוזק מלא. בבדיקה על ראש כלונס שלא הוכן כהלכה מתקבלות רפלקטוגרמות באיכות ירודה העלולות להתפרש בצורה מטעה.
  • דיוק המדידה של עומק הכלונס תלוי בהנחות שנעשו לגבי מהירות הגל בבטון. מהירות הגל קשורה לטיב הבטון וגילו ששונה מכלונס לכלונס, לכן תיתכן שגיאה כ- 10% בקביעת העומק. לפיכך אין זה נכון להסתמך על תוצאות הבדיקה לצורכי התחשבנות עם קבלן.
  • הגל המוחזר למכשיר מושפע משינויי חתך וחיכוך הכלונס לאורך המעטפת. ניתן להפריד בין ההשפעות של שני הגורמים ההלו רק אם קיים מידע אמין לגבי פרופיל הקרקע ואם ניתן להשוות תוצאות ממספר כלונסאות משמעותי.
  • הגל הנע לאורך הכלונס, מאבד אנרגיה כתוצאה מחיכוך בקרקע. בקרקע בעלת חיכוך גבוה (וכן בסלע) עלול להיווצר מצב שבו לא ניתן לקבל החזר מקצה הכלונס. תופעה זו מופיעה כאשר יחס האורך לקוטר הכלונס גדול מ- 20 עד 40, בהתאם למידת החיכוך.
  • כאשר הגל מוחזר מפגם או נתק, אין הבדיקה הסונית נותנת כל מידע מעבר למה שקורה מתחת, מכיוון שאי אפשר להבחין בין גל החוזר מסדק, נתק או מחלל באדמה.

בדיקת הכלונסאות מבוצעות בהתאם להוראות היצרן ויכולות המכשיר.
הבדיקה הינה בדיקה הנדסית בשימוש אמצעים טכנולוגיים וידע הנדסי המאפשרים קבלת ממצאים.
הבדיקה הסונית מבוצעת באמצעות מכשיר PET והינה תחת היקף ההסמכה של המעבדה.
 
לקבלת פרטים נוספים והצעת מחיר צרו קשר
 
הבדיקה הסונית